Skip to main content Skip to navigation
Accessibility

Text size

Page Colour

World Rankings

Follow the progress of your favourite judoka in the official world rankings.

IBSA Judo world rankings are calculated using a points system

Men's World Ranking


Rank Nation Classification Name Points
1st Romania (ROU) B1 Alexandru Bologa 1803
2nd Kazakhstan (KAZ) B3 Olzhas Orazalyuly 1240
3rd Uzbekistan (UZB) B2 Sherzod Namozov 1150
4th Kazakhstan (KAZ) B3 Anuar Sariyev 850
5th Azerbaijan (AZE) B3 Vugar Shirinli 800
6th Algeria (ALG) B2 Ishak Ouldkouider 672
7th Georgia (GEO) B2 Zurab Zurabiani 650
8th Uruguay (URU) B1 Henry Borges 572
9th China (CHN) B3 Xu Zhao 520
10th Venezuela (VEN) B1 Marcos Blanco 493
Rank Nation Classification Name Points
1st Ukraine (UKR) B2 Davyd Khorava 1190
2nd Azerbaijan (AZE) B2 Namig Abasli 1070
3rd Georgia (GEO) B2 Giorgi Gamjashvili 860
4th Uzbekistan (UZB) B3 Uckun Kuranbaev 830
5th Azerbaijan (AZE) B3 Bayram Mustafayev 790
6th Mongolia (MNG) B3 Munkhbat Aajim 754
7th Spain (ESP) B3 Sergio Ibanez Banon 750
8th Georgia (GEO) B2 Giorgi Kaldani 680
9th Argentina (ARG) B1 Eduardo Gauto Gallegos 627
10th USA B3 Robert Tanaka 585
Rank Nation Classification Name Points
1st Germany (GER) B2 Nikolai Kornhass 1670
2nd Uzbekistan (UZB) B3 Feruz Sayidov 1054
3rd Russia (RUS) B2 Vasilii Kutuev 980
4th Ukraine (UKR) B3 Rafut Mahomedov 930
5th Azerbaijan (AZE) B2 Ramil Gasimov 920
6th Russia (RUS) B2 Shakhban Kurbanov 850
7th Kazakhstan (KAZ) B2 Termizhan Daulet 830
8th Georgia (GEO) B2 Bachuki Shelia 830
9th Georgia (GEO) B2 Giorgi Kaldani 730
10th Spain (ESP) B3 Alvaro Gavilan Lorenzo 674
Rank Nation Classification Name Points
1st South Korea (KOR) B2 Jung Min Lee 1210
2nd Mexico (MEX) B3 Eduardo Avila Sanchez 1110
3rd Uzbekistan (UZB) B3 Davurkhon Karomatov 1090
4th Azerbaijan (AZE) B2 Huseyn Rahimli 1020
5th Ukraine (UKR) B2 Dmytro Solovey 1012
6th France (FRA) B3 Nathan Petit 920
7th Russia (RUS) B2 Ruslan Albagachiev 770
8th Great Britain (GBR) B1 Daniel Powell 522
9th Kazakhstan B3 Galymzhan Smagululy 400
10th Brazil (BRA) B1 Harlley Damiano Pereira Reyes 337
Rank Nation Classification Name Points
1st Ukraine (UKR) B2 Oleksandr Nazarenko 1940
2nd Iran (IRN) B2 Vahid Nouri 1520
3rd France (FRA) B2 Helios Latchoumanaya 1420
4th Great Britain (GBR) B3 Elliot Stewart 920
5th Brazil (BRA) B1 Arthur Cavalcante Da Silva 712
6th Moldova (MDA) B1 Oleg Cretul 702
7th Russia (RUS) B2 Vladimir Fedin 602
8th Kazakhstan (KAZ) B3 Zhanbota Amanzhol 532
9th Uzbekistan (UZB) B3 Shukhrat Boboev 453
10th Azerbaijan (AZE) B3 Rovshan Safarov 364
Rank Nation Classification Name Points
1st Great Britain (GBR) B2D Christopher Skelley 1620
2nd Georgia (GEO) B2 Zviad Gogotchuri 1200
3rd Brazil (BRA) B1 Antonio Tenorio 890
4th USA B2 Benjamin Goodrich 792
5th Germany (GER) B2 Oliver Upmann 781
6th Azerbaijan (AZE) B3 Kanan Abdullakhanli 762
7th Russia (RUS) B1 Anatoly Shevchenko 720
8th Uzbekistan (UZB) B3 Sharif Khalilov 632
9th Uzbekistan (UZB) B3 Sulaymon Alaev 550
10th Russia (RUS) B2 Abdula Kuramagomedov 530
Rank Nation Classification Name Points
1st Iran (IRN) B2 Mohammadreza Kheirollahzadeh 1240
2nd Uzbekistan (UZB) B3 Shirin Sharipov 1170
3rd Georgia (GEO) B2 Revaz Chikoidze 1053
4th South Korea (KOR) B2 Gwang Geun Choi 810
5th Brazil (BRA) B1 Wilians Araujo 740
6th Azerbaijan(AZE) B1 Ilham Zakiyev 722
7th Great Britain (GBR) B2D Jack Hodgson 663
8th Cuba (CUB) B3 Yordani Fernandez Sastre 570
9th Japan (JPN) B2 Kento Masaki 470
10th Russia (RUS) B3 Gaidar Gaidarov 352

Women's World Ranking


Rank Nation Classification Name Points
1st France (FRA) B2 Sandrine Aurieres Martinet 1590
2nd Azerbaijan (AZE) B2 Shahana Hajiyeva 980
3rd Turkey (TUR) B1 Ecem Tasin 962
4th Chinese Taipei (TPE) B2 Kai-Lin Lee 880
5th China (CHN) B2 Liqing Li 863
6th Ukraine (UKR) B2 Yuliya Ivanytska 830
7th Uzbekistan (UZB) B3 Lobar Khurramova 770
8th South Korea (KOR) B2 Soohee Choi 400
9th Germany (GER) B2 Carmen Brussig 385
10th Russia (RUS) B1 Viktoria Potapova 305
Rank Nation Classification Name Points
1st Ukraine (UKR) B3 Inna Sych 1460
2nd Canada (CAN) B1 Priscilla Gagne 1230
3rd Uzbekistan (UZB) B3 Sevinch Salaeva 1080
4th Algeria (ALG) B3 Cherine Abdellaoui 790
5th Azerbaijan (AZE) B3 Basti Safarova 720
6th Germany (GER) B2 Ramona Brussig 713
7th China (CHN) B2 Yanqing Li 612
8th Russia (RUS) B3 Alesia Stepaniuk 432
9th Azerbaijan (AZE) B2 Sabina Abdullayeva 430
10th Japan (JPN) B3 Yui Fujiwara 422
Rank Nation Classification Name Points
1st Turkey (TUR) B2 Zeynep Celik 1320
2nd Uzbekistan (UZB) B3 Parvina Samandarova 1050
3rd Brazil (BRA) B3 Lucia Araujo 980
4th Azerbaijan (AZE) B3 Sevda Valiyeva 920
5th Japan (JPN) B2 Junko Hirose 715
6th Azerbaijan (AZE) B2 Afag Sultanova 610
7th Brazil (BRA) B2 Maria Dos Santos Lins 420
8th Argentina (ARG) B2 Laura Gonzalez 383
9th Russia (RUS) B1 Natalia Ovchinnikova 368
10th Belarus (BLR) B1 Elena Bogdanova 302
Rank Nation Classification Name Points
1st Ukraine (UKR) B2 Iryna Husieva 1050
2nd China (CHN) B2 Yue Wang 910
3rd Azerbaijan (AZE) B3 Khanim Huseynova 900
4th Uzbekistan (UZB) B3 Nafisa Sheripboeva 880
5th Turkey (TUR) B2 Duygu Cete Artar 850
6th Russia (RUS) B2 Olga Pozdnysheva 810
7th Sweden (SWE) B1 Nicolina Pernheim 750
8th USA B1 Liana Mutia 440
9th South Korea (KOR) B2 Song Lee Jin 430
10th Spain (ESP) B3 Marta Arce Payno 430
Rank Nation Classification Name Points
1st Brazil (BRA) B2 Alana Maldonado 1740
2nd Mexico (MEX) B3 Lenia Fabiola Ruvalcaba Alvarez 1210
3rd Uzbekistan (UZB) B3 Vasila Aliboeva 1070
4th Russia (RUS) B2 Olga Zabrodskaia 910
5th Turkey (TUR) B3 Raziye Ulucam 763
6th Azerbaijan (AZE) B3 Zulfiyya Huseynova 620
7th Georgia (GEO) B2 Ina Kaldani 530
8th Croatia (CRO) B3 Lucija Breskovic 412
9th Canada (CAN) B2 Michelle Jorgensen 300
10th South Korea (KOR) B2 Gaeun Lee 282
Rank Nation Classification Name Points
1st Italy (ITA) B2 Carolina Costa 1730
2nd Brazil (BRA) B3 Meg Emmerich 1430
3rd China (CHN) B2 Hongyu Wang 1260
4th Brazil (BRA) B3 Rebeca Silva 1100
5th Ukraine (UKR) B1 Anastasiia Harnyk 765
6th Kazakhstan (KAZ) B2 Zarina Baibatina 700
7th Azerbaijan (AZE) B3 Dursadaf Karimova 600
8th USA B2 Kate Lee Davis 415
9th South Korea (KOR) B2 Hayeong Park 310
10th Mongolia (MNG) B2 Altantsetseg Nyanmaa 310